xmarks krem Ürün Görseli

Selülit-Genel Bakış

Selülit, uyluklarda, kalçalarda, kalçalarda ve karında topaklı, küçültülmüş et için kullanılan bir terimdir. Ergen ve yetişkin kadınlarda en sık görülür. Ciddi bir sağlık durumu olmasa da, selülit sizi utandırabilir.

Masajlar veya selülit kremleri de dahil olmak üzere pek çok selülit tedavisi dikkat çekici sonuçların reklamını yapar. Bu tedavilerin çoğu iddialarına dayanmıyor. Araştırmacılar olası tıbbi tedavileri inceliyorlar. Bu arada, selülit görünümünü hafifçe geliştirmek için adımlar atabilirsiniz.

Belirtiler
Selülit, gölgeli veya engebeli ciltlere benziyor. Bazen saz peyniri veya portakal kabuğu dokusu olarak tanımlanır. Hafif selülitler ancak, bacaklarınız gibi selülitli bir bölgede cilt tuttuğunuzda görebilirsiniz. Daha şiddetli selülit, deri zirvelerin ve vadilerin alanlarında ciltte dolambaçlı ve engebeli görünmesini sağlar.

Selülit uyluk ve kalça çevresinde en yaygındır, ancak göğüslerde, alt karınlarda ve üst kollarda da bulunur.

Ne zaman bir doktora görünmelisin
Selülit ciddi tıbbi bir durum değildir ve tedavi gerekli değildir. Aslında birçok doktor selüliti normal bir olay olarak görüyor. Cildinizin görünümü konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuza, dermatologunuza veya plastik cerrahınıza bakın.

Nedenler

Selülite neyin sebep olduğu hakkında pek az şey bilinmektedir. Yağ dokusu arasında kalan cilde temas eden fibröz bağ iplerini içerir. Yağ hücreleri biriktikçe deriye doğru itilirlerken uzun, sert kordonlar aşağı çekilir. Bu, pürüzlü bir yüzey veya çukura neden olur.

Risk faktörleri

Selülit, kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Aslında, çoğu kadın ergenlik sonrasında bir miktar selüliti geliştirir. Bunun nedeni, kadının yağının genellikle kalçalarda, kalçalarda ve kalçalarda – selülit için ortak alanlarda dağılımında olmasıdır. Selülit ayrıca cildin elastikiyet kaybedince yaşlanma ile daha sık görülür.

Kilo alımı selüliti daha belirgin hale getirebilir, ancak bazı yalın insanlarda selülit de bulunur. Genetik, selüliti geliştirip geliştiremediğiniz konusunda en büyük rolü oynamak üzere ailelerde koşar eğilimindedir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, hamilelikte olduğu gibi selüliti kullanma şansınızı da artırabilir.

Selülit Hakkındaki Efsaneler ve Gerçekler

Selülit var mı? Yalnız değilsiniz: Kozmetik koşul, kadınların hayatları boyunca, hatta aksine ince ve fit olan kadınların yaklaşık% 90’ını etkiler.

Selülit kadar yaygındır, bunun nedeni, sebebi ve nasıl kurtulacağı hakkında çok sayıda yanlış bilgi var. Dolayısıyla suçlamaya başlamadan önce, kozmetik bir prosedürü planlamak ya da tezgah üstü ürünleri üzerine bir servet harcamak için önce selülitlerle ilgili gerçek hikayeyi okuyun.

Bazı tezgah üstü selülit ürünleri vücudun yabancı maddeler ve toksinleri uzaklaştırmaya yardım ettiğini iddia edebilir. Fakat ne etkinlikleri ne de selülite neden olanla ilgili iddiaları bilim tarafından desteklenmiyor. Aksine, selülit, altta yatan yağ birikintileri kollajen liflerinin veya bağ dokusunun derinin altına (çoğunlukla kalçalarda ve uyluk bölgelerinde, aynı zamanda kollarda, midelerde ve diğer yaygın sorun noktalarında ) basmaya başladığında ortaya çıkar . New York merkezli dermatolog Cheryl Karcher, MD’ye göre bağ dokusu hormonlar, egzersiz ve kas tonusu eksikliği, fazla yağ ve zayıf dolaşım ile zayıflayabilir. Ancak durum “toksinler” tarafından değil.

Kadınlar erkeklerden daha çok selülit alıyor

Kadınlar kalça ve uyluk çevresinde daha fazla yağ taşımaya meyillidir. Ayrıca, hepsini yerine getirmek için daha az destekleyici bağ dokusu buluyoruz. “Onların üzerinde X işareti bulunan bir binanın dışında bir iskele düşünüyorsanız, Yaşlanma Karşıtı Enstitü Müdürü ve asistan klinik dermatoloji profesörü David McDaniel, MD” Bu erkeklerin yağ odaları gibidir “diyor Doğu Virginia Tıp Fakültesi. Bununla birlikte, erkeklerin yaklaşık% 10’unun selülitle muzdarip olduğu tahmin edilmektedir.

Yaşlanma ile birlikte selülit kötüleşiyor

Hormonlar selülit görünümünde de rol oynuyor gibi görünmektedir : Kadınlar yaşlandıkça vücutları daha az östrojen üretir – bu hormon kan damarlarının sorunsuz akmasına yardımcı olur. Daha az östrojen, yeni kollajen üretiminde azalma ve eski bağ dokusunun parçalanması anlamına da gelen daha kötü dolaşım anlamına gelebilir.

Selülit genlerinizde olabilir

Selülitin ailelerde koştuğu doğrudur; annen ve büyükanne selülit olsaydı, bunu geliştirmenin daha iyi bir şansına sahip olurdun. Aslında, piyasada, sizi orta-şiddetli selülit için daha yüksek risk altına sokan bir gen varyantı olup olmadığınızı gösterebilen genetik bir test bile var – ancak çoğu kadınun hayatları boyunca selüliti geliştireceği düşünülürse (ve aslında onu gördüğünüzde bileceksiniz), tam da onun iri fiyat etiketine değmez. Düzgün tenli akrabaları olan şanslı kişilerin biri değilseniz, kalp atın: Genetik selülit bulmacanın yalnızca küçük bir parçası; Diyet, egzersiz ve sağlıklı bir kilo verme gibi faktörler de rol oynar.

Selülit sadece şekilsiz insanlara olur

Aşırı kiloluluk selülit görünümünü daha belirgin hale getirir; cildinizin altında ne kadar çok yağ varsa, bağ dokusunda stres atma ve zayıf lekelerinden çıkma ihtimali o kadar artar. Ancak New York’taki Amerikan Selülit Azaltım Merkezi’nin sahibi Shira Ein-Dor, selülitin her şekle ve boyutta kadınlara da maruz kaldığını söylüyor. “Victoria’nın Gizli modellerini bile seviyorum” diyor. “Çok yalın, çalışıyorlar ve iyi yiyorlar, her şeyi doğru yapıyorlar ama yine de selülitleri var”.

Egzersiz, selülit görünümünü azaltabilir

Bir düzenli egzersiz uygulaması selüliti tedavi edemez; ancak çoğu durumda görünümünü önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Selülit cildin altındaki bağlayıcı lifler zayıfladığında ya da elastikiyetlerini kaybettiklerinde ortaya çıkar ancak bu bölgeleri germek ve güçlendirmek (aşırı yağ yakmakla birlikte genel olarak yardımcı olabilir). Dr. McDaniel, “Kasları sıkmak ve tonlandırmak, cilde sıkılacak ve selülitin daha az fark edilebileceği yanılsaması yaratacak” dedi. Kası ve uylukları hedef alan yoga rutinleri yanı sıra kas oluşturan ve dolaşımı artıran güçlendirme antrenmanları da yardımcı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )